K pravidelným výdajom, ktoré rodinný rozpočet zaťažuj najviac, patria popri hypotéke a nájme jednoznačne náklady na energie a najmä vykurovanie. Ušetriť sa dá niekoľkými spôsobmi a jedným z nich je aj správny druh vykurovania domu. Nie každý má možnosť vybrať si ľubovoľné kúrenie do domu, ktorá súčasná doba ponúka. Mnohí žijú v nájme alebo už hotovom byte alebo dome, ktorý neumožňuje ďalšie úpravy. Pokiaľ však túto možnosť máte, mali by ste dôkladne zvážiť, aké vykurovanie domu bude pre vašu nehnuteľnosť tým najlepším.

Ako vybrať vykurovanie domu?

Výber typu vykurovania je závislý od viacerých faktorov. Vo všeobecnosti sa to však týka tepelných a technických vlastností daného domu. K týmto faktorom ale patrí aj dostupné palivo, túžba po pohodlí, ekologické cítenie a nemenej podstatná je aj otázka peňazí a vízie do budúcnosti. Výber konkrétneho typu vykurovania domu závisí aj od koncového zariadenia vykurovacej sústavy. Na vykurovanie domu sa obvykle využívajú lokálne telesá umiestnené priamo v miestnostiach, ktoré chceme vyhriať. Ide o najjednoduchší spôsob ako získať v miestnostiach príjemné podmienky.

Radšej dva ako jedno

Jednou z otázok je aj palivo, čo už plynné, pevné alebo kvapalné. Môžete tiež kúriť elektrinou, alebo aj využiť slnečnú energiu. Do rodinných domov je vhodné vybrať aspoň dva od seba nezávislé zdroje tepla. Jednou z výhod ich kombinovania je šetrenie a taktiež sa vám nemôže stať, že ostanete v zimných mesiacoch bez tepla domova, ak by jeden typ zlyhal. Ako hlavný zdroj na kúrenie do domu je vhodné použiť zariadenie, ktoré využíva obnoviteľné zdroje energie, a skombinovať ho s doplnkovým zdrojom tepla.

Najlacnejším je tuhé palivo

Na vykurovanie domu si môžete vybrať rôzne typy paliva. V podstate platí, že tým najlacnejším je tuhé palivo, či už kúrite kotlom alebo doplnkovo krbom. Najčastejšie sa využíva uhlie a drevo, no obľúbené sú aj brikety či pelety. Výhodou tuhého paliva je aj možnosť využitia na miestach, kde nie je elektrická energia či plynová prípojka, no a samozrejme cena je výhodnejšia ako pri iných typoch. Bohužiaľ, priestory po dlhšej dobe bez kúrenia, priestory vychladnú. Práve z toho dôvodu je nutná pravidelná prevádzka. Rovnako treba myslieť aj na dostatočný priestor na uskladnenie paliva.

Kúrenie do domu a šetrenie

Ak chcete znížiť náklady na vykurovanie domu, zamerajte sa na reguláciu teploty v jednotlivých miestnostiach. Predsa len inú teplotu potrebujete v spálni a inú v obývacej izbe, nie je nutné, aby boli všetky miestnosti vyhriate rovnako. Reguláciu zvládne každé kvalitné vykurovacie zariadenie.