Donedávna bol krb v pasívnom dome skôr snom, dnes však výrobcovia mysleli aj na tieto typy stavieb, a tak trh ponúka rôzne možnosti aj pre majiteľov úsporných domov.

Náklady na prevádzku pasívneho domu sú nízke, ide o najekologickejší typ stavieb. Nízkoenergetické (NED) domy majú veľmi nízke tepelné straty, v našich tepelných podmienkach sa však napriek tomu nezaobídu bez zdroja tepla. Vedeli ste, že v budúcnosti bude typ stavby NED jedinou možnosťou a kritériom pre kolaudáciu nového rodinného domu?

Aké je vykurovanie nízkoenergetického domu?

Jedným z hlavných princípov kvalitného pasívneho domu je snaha udržať teplo v dome a obmedziť nekontrolovaný únik tepla z domu preč. Túto úlohu zabezpečuje tepelná izolácia alebo rekuperácie. Vďaka týmto systémom sa teplota interiéru takmer nemení a z domu uniká minimum tepla. Štandardným riešením vykurovania v takejto domácnosti je teplovzdušné vykurovanie. Na akom princípe funguje? Teplý vzduch vyrovnáva v interiéri vzniknuté tepelné straty a stabilizuje tak vnútornú teplotu. V minulosti predstavoval cestu pre únik tepla komín, ktorý znižoval účinnosť rekuperačného vetrania. Dom tak nedokázal splniť parametre pre nízkoenergetickú či pasívnu stavbu. Ďalším problémom bol výkon krbových kachlí a krbových vložiek a možnosť ich regulácie. Spodná hranica regulovateľného výkonu krbov bola príliš vysoká, preto sa pre pasívne domy nehodili, dôvodom bolo prekurovanie a plytvanie energiou. Dnes už ale existujú komínové systémy, ktoré sú kvalitne utesnené, kombinujú sa so spotrebičom, ktorý je prevádzkovo nezávislý od vzduchu v miestnosti.

Dnešné krby vyhovujú aj pasívnym stavbám

Krb ako zdroj tepla v nízkoenergetickom dome? Dá sa to! Hoci majitelia nízkoenergetických a pasívnych domov mohli až donedávna o chvíľach strávených pred krbom len snívať, v dnešnej dobe výrobcovia krbov prinášajú prevratné typy, ktoré vyhovujú aj týmto typom stavieb. Vývoj priniesol efektívne spaľovanie a účinnú reguláciu horenia v krbových vložkách s nízkym výkonom, čo umožnilo inštaláciu týchto zdrojov aj do pasívnych a nízkoenergetických domov.

Aký krb pre nízkoenergetický dom?

Poprední výrobcovia krbových vložiek a krbových kachlí ponúkajú špeciálne a technicky veľmi zaujímavé modely práve pre nízkoenergetické domy. Ide o konštrukčne nové modely, ktoré musia mať centrálny prívod vzduchu pre horenie s hermeticky uzavretým ohniskom. Aký krb patrí do nízkoenergetického domu? Podľa odborníkov by sklo krbovej vložky malo byť čo možno najmenšie, optimálne je dvojsklo umožňujúce odvod iba sálavého tepla. Ak sa chystáte na realizáciu krbu, vždy kupujte iba certifikované produkty, ktoré sú odborne nastavené pre potreby nízkoenergetického domu – vyberte si z našej ponuky prvotriednych krbových vložiek!