Mám vybrať teplovzdušný, alebo akumulačný krb?

Treba si zadefinovať, ktorý typ krbu je pre nás vhodnejší. Je dôležité uvedomiť si, že oba krby sú vizuálne rovnaké a na pohľad ich od seba nerozlíšite, avšak úžitkové vlastnosti sú rozdielne. Ak budeme chcieť za pár rokov zmeniť farbu obostavby, je to možné. Obostavbu krbu jednoducho premaľujeme. Ako sme už spomenuli, teplovzdušný krb radíme postaviť z Vermikulitu, ktorý má výborné izolačné vlastnosti, je neprašný, nevyvoláva alergie..

Akumulačný krb má obostavbu realizovanú zo šamotu, ktorého vynikajúce tepelné vlastnosti umožňujú to, že i po ukončení horenia obostavba sála 8-12hodín teplo do interiéru. Ďalej je dôležité, aby šamot, lepidlo šamotu, izolačný materiál, lepidlo izolačného materiálu a omietka mali rovnakú a lineárnu diletáciu, aby sa ani po čase tieto zložky od seba neoddelili. Ak na začiatku chceme ušetriť na kvalite stavebného materiálu, môže sa nám to po čase vrátiť, ako bumerang v nákladoch na opravu, prípadne renováciu obostavby.

V prípade otázok neváhajte kontaktovať našich odborníkov, ktorí Vám odbornou radou pomôžu pri rozhodovaní. Výhodou teplovzdušného krbu oproti akumulačnému je jeho nižšia cena, avšak nevýhodou je, že produkuje teplo iba keď v ňom kúrime. Po vyhasnutí ohňa už nevykuruje a do cca 30 minút vychladne.

Akumulačný krb je o niečo drahší, avšak jeho tepelné vlastnosti kompenzujú vyššiu cenu. Dizajnovo pôsobí rovnako ako teplovzdušný, avšak vo svojej funkčnosti je dokonalejší, nakoľko udrží a odovzdáva teplo ešte mnoho hodín i po vyhasnutí ohňa. 70% tepla odovzdáva okamžite a 30% tepla postupne odovzdáva do priestoru ďalších 8-12hodín.

V praxi to znamená, že ak večer v krbe priložíme, ale ďalej už nedokladáme, tak na druhý deň ráno, máme v miestnosti príjemné sálavé teplo. Je však veľmi dôležité, aby celá stavba bola postavená odborníkom vo vysokej kvalite.