Doprajte si pohodu v podobe plápolajúceho ohňa

Užívať si príjemné prostredie v obývačke s plápolajúcim ohňom v krbe je snom mnohých ľudí. Dnes to už nie je takmer žiadny problém, a to bez ohľadu na to, v akom štýle je vaša obývacia izby zariadená. Vkusne vybraný krb sa hodí do moderných aj tých tradičných interiérov. Krb totiž nie je vhodný len na vytváranie tepla. Vďaka svojej estetickej stránke sa vo väčšine prípadov stáva dominantným prvkom celej obývačky.

Nájdite mu vhodné miesto

Umiestnenie krbu je vhodné premyslieť si už pri tvorbe projektu novostavby, vyhnete sa tak zbytočnej práci navyše i zvýšeným nákladom. Ak chcete postaviť krb už v hotovej stavbe, mali by ste rátať s pomerne obmedzenými možnosťami.

Krb potrebuje také miesto, aké by podčiarklo jeho dominantný zjav. Obľúbený je aj napríklad stred obývačky, no tu by mohol obyvateľov obmedzovať pri komunikácii. Najčastejšie si krby nachádzajú miesto v rohoch miestností. Krb sa tiež môže stať akýmsi predelom kuchynskej časti od tej obývacej.

Do každého interiéru

Vhodne vybraný krb sa hodí v podstate do akéhokoľvek druhu interiéru. Musí však byť s jeho štýlom v dokonalej harmónii. Moderne zariadený interiér si žiada krb s jednoduchými tvarmi, rovnými líniami vyrobený z kvalitných materiálov. Tu sú obľúbené predovšetkým nízke a široké krby. Skutočne zaujímavý dojem vytvoria krby, v ktorých je možné vidieť oheň z viacerých strán.
Ak si chcete zariadiť dom napríklad v rustikálnom štýle, pokojne siahnite po klasických krboch. A môžete mať pokojne aj menšiu obývačku, stačí mu len nájsť správne miesto. Krb v tradičnom duchu je zvyčajne spojený s kamenným obkladom či masívnou krbovou rímsou v bielej alebo rôznych odtieňoch hnedej farby.

A čo byty bez komína?

Dnes sa už bez väčších problémov dajú dať krby aj do panelákových bytov bez samostatného komína. Vtedy je možnosť vybrať si z elektrických krbov alebo biokrbov, ktoré sa dajú umiestniť v podstate kdekoľvek a takisto dokážu pomôcť s navodením príjemnej atmosféry. Samozrejme, dojem z horiaceho ohňa pri nich nie je taký dokonalý, ale ak siahnete hlbšie do peňaženky a zvolíte kvalitný model so sofistikovanými horákmi, nemali by ste sa sklamať.

Nevýhody vs. výhody krbu v obývačke

Krb do obývačky prinesie príjemnú atmosféru a v prípade, že máte kde výhodne kúpiť drevo, ide aj o lacnejší spôsob vykurovania. Dá sa využiť aj ako doplnkový zdroj tepla a v prípade výpadku energie si aj tak budete môcť užívať príjemné teplo.

V nadšení mnohí zabudnú, že je potrebné starať sa o krb i palivové drevo. Krb je nutné čistiť a tiež vynášať popol. V dome a najmä v obývačke s krbom budete mať aj väčší neporiadok. Pri rozkurovaní a prikladaní sa nevyhnete únikom dymu z krbovej vložky. Takisto s pripravte aj menší priestor na uskladnenie pár polienok dreva.