Pravidelná údržba krbu by mala patriť k vašej rutine. Ako a kedy čistiť krbovú vložku? Osvojte si niekoľko zásad!

Krby sú najviac a najčastejšie znečisťované používaním nedokonale vysušeného alebo dokonca mokrého palivového dreva. Takéto drevo znečisťuje vnútro krbu, sklo i samotný komín. Krb je „vďaka“ tomu neúčinný, čadí, neťahá dym smerom von a je takmer nemožné ho rýchlo rozkúriť. Ako sa týmto problémom vyvarovať? Je dôležité, aby ste kúrili suchým drevom a pravidelne vašu krbovú vložku čistili. Krbová vložka je motorom vášho krbu. To, v akej je kondícii určuje to, ako dobre alebo naopak zle bude krb kúriť. Údržbu vložky môžeme rozdeliť na sezónnu údržbu, ktorú robí odborný pracovník a bežnú údržbu – tú by ste mali robiť ako majiteľ vy.

Moderný krb

Ako čistiť krbovú vložku? Zaobstarajte si potrebné prostriedky!

Dnešné moderné krbové vložky vynikajú veľmi úsporným spaľovaním, pri ktorom vzniká len minimum popola, preto ich stačí čistiť raz za čas. Vždy záleží na veľkosti ohniska a množstve nahromadeného odpadu – popola. Bežná údržba by sa mala skladať z pravidelného čistenia ohniska od popola, čistenia skla a vizuálnej kontroly skla. Čo je však dôležité, krbovú vložku je potrebné čistiť vždy zásadne po jej vychladnutí. To platí rovnako pre vnútornú časť i vonkajšiu časť vložky. Na čistenie krbovej vložky vždy používajte určené krbové náradie, vysávač popola, rôzne špeciálne čističe skla a gély. Iba s týmito pomocníkmi máte istotu dokonalej a správnej údržby vášho krbu. Na vonkajšiu časť vám postačí handrička navlhčená v saponáte.

Nepodceňujte odborné kontroly komína

Nezabúdajte na pravidelnú, preventívnu kontrolu a údržbu vášho komína a dymovodu. Odborne vyškoleného kominára pozvite na kompletnú kontrolu vášho komína minimálne raz ročne pred nástupom vykurovacej sezóny. O čo sa postará? Pri sezónnej prehliadke by malo byť dôkladne vyčistené ohnisko, mala by byť vykonaná kontrola tesnenia a pohyblivých častí vložky a ich namazanie, tiež by vám mal byť odovzdaný protokol o kontrole spotrebiča. Investovať niekoľko desiatok eur do kontroly krbu vás vyjde určite lacnejšie ako neskôr hasiť problémy vzniknuté jeho nesprávnym fungovaním.