Príjemné teplo ohňa láka mnohých a krby sú čoraz obľúbenejšou súčasťou príbytkov. Okrem užívania si zážitku zo živého ohňa sa s tým však spája aj obstarávanie kuriva. K najčastejším možnostiam patrí drevo a brikety. Čo z toho je lepšie?
Čo sa týka ceny, tak najlacnejším zdrojom energie je palivové drevo. To si však vyžaduje aj dôkladnú prípravu a zabezpečenie. Nevýhodou je, že surové drevo je potrebné zbaviť vlhkosti, čo trvá najmenej rok. V prípade, že ste ochotní priplatiť si, môžete tieto starosti nechať na spracovateľovi. Palivové drevo však môžete zohnať aj lacnejšie svojou manuálnou prácou alebo z píly či drevárskeho spracovateľského závodu, ktoré zvyknú odpredávať odrezky.

Drevené brikety vs. drevo

Na kúrenie v krboch je najvhodnejšie tvrdé drevo listnatých stromov. Jeho výhrevnosť však nezávisí len od druhu dreva, ale aj od obsahu vlhkosti. S vyšším obsahom vody klesá aj výhrevnosť dreva, pretože časť tepelnej energie ide na jeho vysušenie a až potom sa začne ohrievať priestor. V prípade predávaného palivového dreva vlhkosť nepresahuje 15 %. Drevené brikety sa vyrábajú z lisovaného dreveného odpadu s maximálnou vlhkosťou 12 %. Ich cena je vyššia, výhrevnosťou sa však môžu priblížiť až k čiernemu uhlie. Majú však odlišnú kvalitu. Najkvalitnejšie sú opäť brikety z tvrdého dreva a kôry. Dôležitá je však aj kvalita lisovania. Platí pravidlo, že čím vyšší tlak, tým vyššia je aj výhrevnosť.

Kúrenie briketami

Ak kúrite menšími kúskami brikiet, tak horia plameňom. Na dlhodobé vykurovanie je lepšie prikladať celé brikety a zároveň znížiť prívod vzduchu. Doba horenia kvalitných brikiet je v priemere asi 4 hodiny, brikety zo stromovej kôry horia až 10 hodín.

Brikety nielen z dreva

Samozrejme, nie je všetko len o dreve. Z ekologického hľadiska sa mnohí rozhliadajú aj po iných zdrojoch paliva. Často sa na výrobu brikiet využíva aj rašelina, pričom sa lisuje pod vysokým tlakom. Vlhkosť sa pohybuje okolo 10 % a zvyškový popol je možné využiť ako hnojivo. Výhrevnosť takýchto brikiet je podobná ako v prípade drevených brikiet. Taktiež sa používajú rýchlo rastúce alebo energetické rastliny, ktoré sa pestujú práve na tento účel. Ide najmä o konope a slamu. Brikety sa však vyrábajú aj z papiera, lístia či iných surovín zo živočíšnej alebo rastlinnej výroby.

Brikety / drevo – porovnanie

Čo je teda lepšie? Kúrenie drevom alebo briketami? Čo sa týka výhrevnosti, sú v súboji brikety vs. drevo na tom lepšie drevené brikety. Ide najmä o spôsob spracovania a podielu vlhkosti, ktorý je v briketách o niečo nižší. Z cenového hľadiska je zase na tom lepšie drevo. Tiež to však záleží na tom, odkiaľ drevo kupujete a či ste ochotní na to vydať aj vlastné fyzické sily.