Aký stavebný materiál použiť pri stavbe krbu.

V dnešnej dobe je pre krbárov na trhu dostupná široká škála materiálov.  Avšak i dnes sa ešte stretávame so svojpomocne postaveným krbom, napríklad z Ytongu, čo svedčí nielen o neznalosti, nekvalite, ale aj o vysokej miere nezodpovednosti niektorých ,,odborníkov,,.

Napríklad tehly Ytong a najbežnejšie flexibilné lepidlo, nesmú byť trvale vystavené vysokým teplotám, pretože môže dôjsť k ich prasknutiu a tým pádom definitívnemu poškodeniu. Ďalšou ,,možnosťou,, je využitie sadrokartónu, ktorý je často medzi ľuďmi mylne označovaný za ohňovzdorný materiál. Sadrokartón však nie je ohňovzdorný, ale iba tepelne odolný materiál,  ktorý nesmie byť trvale vystavený vysokým teplotám. Pri výbere stavebných materiálov je potrebné si uvedomiť, že hrať s ohňom sa nevypláca a ísť jednoznačne do kvality. Na trhu sú už v súčasnosti kvalitné stavebné materiály, ktoré splňujú náročné bezpečnostné normy.

Medzi najlacnejšie materiály patria kalcium silikátové dosky a Superizol. Tieto materiály, už sú v súlade s platnými normami o požiarnej bezpečnosti. Zloženie tohto materiálu sa podobá kriede. Krby postavené z tohto materiálu sú však veľmi prašné, vo vnútornej časti krbu, ktorá nie je omietnutá, sa pôsobením cirkulácie vzduchu uvoľňuje z materiálu prach, ktorý sa dostáva do interiéru a dýcha ho  celá rodina. To môže spôsobiť astmu, rôzne alergie, nehovoriac o skutočnosti, že domácnosť je potrebné častejšie upratovať. Existuje ešte ďalšia možnosť riešenia, pevnejší materiál, v súlade so súčasnými normami je neprašný, výborne izoluje- Vermikulit.

Tento materiál je antialergický ,neprašný, neškodí zdraviu, pričom minimálne navýši rozpočet stavby. Nakoľko je pre nás dôležité zdravie i dlhodobá spokojnosť našich zákazníkov, používame práve tento overený, bezpečný a kvalitný materiál. Ak chceme kvalitne postaviť teplovzdušný krb, môžeme ho bezpečne realizovať z tohto materiálu. Tento materiál nemá akumulačné vlastnosti, čiže odovzdáva teplo iba pokiaľ kúrime v krbe. Keď prestaneme, krb vychladne. Ďalší stavebný materiál, ktorý používame je kvalitný šamot dovážaný z Nemecka, ktorý má vynikajúce akumulačné vlastnosti, vďaka čomu dokáže krb aj 8-12 hodín po ukončení horenia sálať teplo do miestnosti. V princípe táto vlastnosť, sa podobá kachľovým peciam. Rozdiel medzi kachľovými pecami a akumulačnými krbmi je hlavne v dizajne. Dizajn krbov je moderný, až funkcionalistický.

V prípade kachľovej pece po zapálení ohňa musíme počkať cca 2-3hodiny, aby sme pocítili výrazné teplo…U akumulačných krbov je 70% tepla odovzdávaných ihneď a ďalších 30% krb odovzdáva 8-12hodín po vyhasnutí ohňa. Je určený tým, ktorí chcú po príchode domov cítiť teplo ihneď a je pre nich dôležité aj stabilné, dlhodobé vykurovanie. Akumulačný systém odovzdáva teplo postupnejšie, ako teplovzdušný, ktorý odovzdáva všetko teplo ihneď ,výkon však majú rovnaký.