V súčasnosti túži po krbe takmer každý – majitelia novostavieb i tí, ktorí rekonštruujú. Prečo je toto prastaré riešenie vykurovania také obľúbené? Okrem toho, že vás zachráni, keď vypadne plyn alebo elektrina, v dome alebo v byte máte vďaka krbu krásne teplo. Takmer všetci bez rozdielu milujeme plápolajúci oheň, aj preto architekti automaticky uvažujú v novostavbách i prestavbách rodinných domov o krbe, a to nielen iba ako o dizajnovom doplnku interiéru. Ako si správne vybrať krb, ktorý vám bude vyhovovať?

Krb ako vykurovacie teleso i doplnok

Dnes krb už nie je iba dizajnovým obohatením interiéru. Vývoj v oblasti stavebníctva vedie k nízkoenergetickým či pasívnym domom, ktoré majú nízke nároky na výrobu tepla. Krb tak okrem dizajnovej funkcie čoraz viac plní aj úlohu vykurovacieho telesa pre dom či byt. Jednoznačne vyhrávajú krby s kvalitnou krbovou vložkou. Platí, že krb s otvoreným ohniskom má oveľa nižšiu tepelnú účinnosť ako ten s krbovou vložkou. Estetický zážitok pritom ostáva zachovaný, moderné krby s krbovou vložkou majú veľkú presklenú časť, cez ktorú môžete pozorovať plamene. Na trhu existujú tiež trojstranné krby, ktoré vám umožňujú dívať sa na horiaci oheň z viacerých strán.

Deltako

Tepelná pohoda? Stavte na krb!

Kvalitná krbová vložka v kombinácii s akumulačnou obstavbou je jedným z najefektívnejších riešení zabezpečenia tepelnej pohody v miestnosti na dlhý čas. Akumulačná obstavba zo správne zvolených materiálov totiž akumuluje časť vytvoreného tepla v krbe a uschováva ho na neskôr. V zásade platí, že približne 70 % vytvoreného tepla putuje okamžite do interiéru, 30 % sa uschováva v akumulačnej obstavbe. Ako funguje tento systém v praxi? Stačí v interiéri zakúriť, vytvorí sa okamžité teplo a vy nemusíte čakať dlhé hodiny na teplo ako pri klasických peciach. Keď oheň v krbe vyhasne, akumulačná obstavba ďalej sála uschované teplo do priestoru, čo zabraňuje prudkým výkyvom teploty v miestnosti. Vyžarovanie takto naakumulovaného tepla môže trvať 8 až 12 hodín. Ráno, keď sa zobudíte, cítite príjemné sálavé teplo v miestnosti, ktoré sa dá prirovnať žiareniu letného slnka.
Nie je obstavba ako obstavba, nechajte si poradiť
Materiál použitý na vybudovanie akumulačnej obstavby, je kľúčovým faktorom pre schopnosť akumulácie tepla. Na trhu sú rôzne materiály – od žiarobetónov a podobných zľahčených materiálov, ktorých akumulačná hodnota je výrazne nižšia oproti šamotom, až po rôzne druhy šamotu. Je potrebné, aby ste výber prenechali na odborníka. Dôvodom sú najmä rozdiely medzi rôznymi druhmi šamotu. Ten totiž nie je prirodzený materiál ako napríklad vápno či piesok, ide o špeciálne namiešanú zmes, ktorá sa „vyskladá“ tak, aby mala požadované vlastnosti – schopnosť odolať vysokým teplotám, zachovať si pružnosť a hlavne, aby naakumulovala čo najviac tepla.


Obsluha krbu musí byť jednoduchá

Je mnoho rozdielov medzi kvalitnou a nekvalitnou krbovou vložkou. V tomto prípade naozaj platí, že nie ste takí bohatí, aby ste si mohli kupovať lacné a hlavne nekvalitné veci. Krbová vložka je uzavretý systém, v ktorom vzniká pri spaľovaní iný tlak ako v miestnosti. Ak otvoríte dvierka s bočným typom otvárania, tlak sa chce vyrovnať a po úplnom otvorení dvierok sa vytvorí za dvierkami vír, ktorý vám vytiahne dym z ohniska a vy musíte vetrať, čím stratíte veľké množstvo tepla. Okrem nepríjemností s vetraním vznikne problém s „vydymením“ miestnosti, čo si odnesú napríklad aj záclony. To však nie je všetko, často dym zašpiní hornú časť krbu nad dvierkami, takže je potrebné krb znova omiesť alebo vymaľovať. Kvalitné krbové vložky však majú nainštalovanú zadnú stenu, pred ktorou sa dvierka pohybujú smerom dohora – ide o „výsuvný“ systém. Pri kvalitných výsuvných systémoch sa dvierka pohybujú dohora, tesne pred zadnou stenou, vďaka čomu sa dym nedokáže dostať do priestoru, zostáva v krbe a vám krb distribuuje iba príjemné teplo. Externý prívod vzduchu ku krbovej vložke, ktorý zabráni spaľovaniu vzduchu v interiéri, je však viac ako žiadaný.

Čo s popolom, keď oheň dohorí?

Staršie modely krbov majú „popolník“, v ktorom sa ukladá popol, nad ním sa nachádza rošt. Ak ho chcete vysypať, musíte vybrať rošt. Toto riešenie je nepraktické a zaručene ním zašpiníte svoje okolie. V moderných krbových vložkách sa nachádza bezroštové ohnisko, ktoré dosahuje vyššiu účinnosť, v takejto vložke sa tiež tvorí menej popola. Keď takéto ohnisko čistíte, nič nevyťahujete, bez problémov malou lopatkou popol vyberiete a vysypete do vedra alebo použijete vysávač na popol. Jednoduché, čo poviete?

Rozhodli ste sa pre krb? Máte naozaj veľa možností – trojstranné krby, rohové krby v neštandardných prevedeniach i rozmeroch, trh ponúka desiatky materiálov zameraných na vysokú funkčnosť i estetickosť. V spoločnosti Deltako vyrábame krby, ktoré majú úplne uzavreté ohnisko a sú vhodné aj do pasívnych domov. Naše krby spĺňajú „Blow – Door Test” – test, ktorý sa využíva na zistenie, či budova spĺňa podmienky minimálnej energetickej stratovosti. Naše portfólio je široké, vyrábame krby s nižším aj vyšším výkonom, podľa konkrétnej potreby a požiadaviek zákazníka.

Naše krby vám zabezpečia príjemný estetický zážitok z horiaceho ohňa a tiež pokryjú energetické nároky stavby, vďaka čomu vytvárajú zaujímavý doplnok k iným zdrojom tepla vo vašej domácnosti. Dnes už krb nie je iba o rodinnej pohode a príjemnej atmosfére, je tiež zaujímavým ekonomickým riešením potreby tepla v domácnosti. Vybrať si dobrý krb nie je jednoduché, mali by ste preto staviť na odborníkov, ktorí majú s realizáciou krbov dlhoročné skúsenosti. Nechajte si poradiť od profesionálov zo spoločnosti Deltako! Tí s vami krb vyberú, navrhnú možnosti realizácie a celú stavbu vám, samozrejme, kvalitne a rýchlo zrealizujú.