Každý, kto býva v rodinnom dome, sníva o relaxe pred krbom, v ktorom príjemne horí drevo. Súhlasíte? S krbom však súvisia aj určité povinnosti, jednou z nich je čistenie krbového skla. Viete, ako ho bezpečne zbaviť nečistôt bez toho, aby ste ho poškodili?

Načo vlastne slúži krbové sklo? Ochraňuje domácnosť pred dymom a možným vznikom požiaru z rozžeravených uhlíkov. Na to, aby ste si mohli užívať pohľad na horiaci oheň, potrebujete, aby bolo krbové sklo bez nečistôt, čisté a priezračné. Ako to docieliť bez väčších ťažkostí? Existuje viacero spôsobov, no tento patrí medzi tie najobľúbenejšie a najjednoduchšie.

Stavte na popol

Tento spôsob čistenia skla na krbe je maximálne jednoduchý a účinný. Zadymené, čierne sklo bez problémov zbavíte sadzí vďaka popolu. Áno, čítate dobre, obyčajný popol a navlhčená handrička alebo staré noviny dokážu divy! Mali by ste však použiť jemný popol bez väčších čiastočiek, aby ste sklo nepoškriabali. Bude vám stačiť popolček, ktorý vznikol v krbe horením. Skúste ho odobrať z miesta pod roštom.

Čistenie skla na krbe popolom je jednoduché

Popol stačí jednoducho naniesť na navlhčenú vreckovku alebo noviny a tými ho jemne rozotrieť po skle. Keď je zmes popola natretá na celých dvierkach, môžete začať s čistením krbového skla. Použite kúsok papiera alebo papierovú vreckovku a zbavte sklo špiny. Keď ste hotoví, na záver je vhodné zobrať nový kus novín a preleštiť plochu tak, aby na nej neostala žiadna šmuha ani čierna nečistota. “Popolová metóda” je účinná a nič vás nestojí, zaberie však trochu viac času ako čistenie skla na krbe pomocou prípravkov.

Ďalšie možnosti, ako vyčistiť sklo na krbe

Mnohí majitelia krbov nedajú dopustiť na použitie saponátu alebo prípravkov určených na čistenie skla na krbe. Všetky možnosti vaše krbové sklo účinne vyčistia, je len na vás, ktorý spôsob si vy sami vyberiete. A ako zašpineniu krbového skla predchádzať? Čistite v prvom rade krb samotný. Spodná časť by nemala byť plná popola, mali by ste ju od neho pravidelne zbavovať. Ako prevencia skvelo slúži aj používanie správneho dreva. Stavte na palivové a drevo s vlhkosťou pod 20%. Zabudnite tiež na pálenie farebného papiera a drevo neukladajte blízko skla.