Kozuby si stále nachádzajú svoje miesta v našich domácnostiach a túto tradíciu nepoznačil ani zub času. Kozub dnes nenájdete len v tradičných či starších domoch, ale aj v interiéroch moderných bytov. Niet sa čomu čudovať, veď takýto prirodzený oheň by ste elektrickým kúrením nahradili len veľmi ťažko.

Prirodzené teplo je lákavé, ale nie pre každého

Teplo sálajúce z kozuba je jednoznačne lákavé. Pred jeho realizáciou ale zvážte viacero faktorov. V prvom rade všetky takéto záležitosti patria do rúk skúsených odborníkov a im by ste mali zveriť stavbu či starostlivosť o zdroj tepla vo vašom dome. Tí však vopred potrebujú vedieť odpovede na niektoré závažné otázky, či už chcete byť majiteľom otvoreného ohniska alebo ohniska za sklom. Veľmi dôležité je napríklad to, či bude kozub slúžiť predovšetkým ako dekorácia, alebo bude hlavným vykurovacím telesom v interiéri. Chcete radšej otvorený oheň alebo ten za sklom? Otvorený oheň ponúka majiteľom efektnú ohňovú šou, krbová vložka zase poskytuje výrazne väčšiu výhrevnosť. Kozub nemusí byť tým pravým pre vás, ak nemáte vzťah k drevu či fyzickej práci. Keď totiž opadne prvotné nadšenie, môže vás nosenie dreva, vymetanie ohniska či starostlivosť o komín dosť otravovať.

Kam umiestniť kozub?

Najlepšie urobíte, ak kozub umiestnite čo najviac do centra domu, prípadne do jeho severne orientovanej časti. Kozub by ste nemali do interiéru nejako vtesnať, ale vopred preň pripraviť priestor. Ak ho do miestnosti komponujete neskôr, nemusí sa preň už nájsť vhodné miesto alebo vašim podmienkam nebude vyhovovať už umiestnený komín.

Ak túžite mať kozub v strede miestnosti, vedzte, že tento kus zariadenia bude priťahovať pozornosť aj vtedy, keď v ňom nebude horieť oheň. Z toho dôvodu by malo ísť o naozaj pekný kozub. Nie je to však iba o vzhľade, dizajn by mal byť prispôsobený všetkým technickým možnostiam daného priestoru. Čo sa týka úspory priestoru je najvýhodnejším umiestnenie kozuba v kúte interiéru. Vďaka tomu sa zaplní miesto, ktoré by inak bolo hluché, a zároveň sa kozub zbytočne nevnucuje do priestoru. Pri zariaďovaní tiež nezabudnite na dodržanie optimálnej vzdialenosti nábytku od kozuba. Neopomeňte ani vyhradiť priestor na uskladnenie potrebného náradia i paliva.

Vedomostí o kozuboch nikdy nie je dosť

To, že ste niekedy prikladali drevo do pece u starého otca, neznamená, že ste okamžite odborník na kúrenie. Každý kozub je totiž iný. Nechajte kachliara, aby vás aspoň trochu zaškolil, ako treba v danom kozube kúriť či udržiavať ho. Vyhnete sa tak zbytočným problémom a budete sa oveľa dlhšie tešiť z príjemného tepla. Životnosť kozuba či pece ovplyvňuje aj dodržiavanie stanovených dávok dreva. Optimálnu dávku dreva musí stanoviť výrobca či kachliarsky majster a začleniť ju do preberacieho protokolu. Dôležité je tiež správne zakurovanie i údržba skla. Ak čistíte krbové sklo chemickou látkou, nestriekajte ho priamo na sklo. Táto chemikália nesmie totiž zatiecť do dolnej časti tesnenia. To môže jej pôsobením stvrdnúť a stratiť svoje funkcie. Skvelým, efektívnym a ekologickým čističom je popol a vlhká utierka.